Eksperymenty

Eksperymenty

Opis zajęć

Poznaj teorię naukową, a później zbadaj ją w praktyce, samemu wykonując niesamowite Eksperymenty!

Na najbliższym spotkaniu przyjrzymy się ciału człowieka, gdyż jedną z najciekawszych gałęzi nauki jest chyba nauka o nas samych. Spróbujemy, całkiem bezboleśnie, zajrzeć do wnętrza naszego ciała! Postawimy wiele pytań i poszukamy odpowiedzi. Ile kości ma człowiek? Jak długie są jego jelita? Co się dzieje z obiadem po zjedzeniu? Jak wygląda mózg, z jakich części się składa? Ułożymy szkieletową układankę, zbadamy pracę enzymów trawiennych i soków żołądkowych, poznamy też płaty mózgowe i ukryte w nich ośrodki. 

Na każdym spotkaniu realizowany jest inny temat z różnych dziedzin nauki. Z pomocą instruktorów CZARY MARY EKSPERYMENTY dzieci wykonują doświadczenia samodzielnie, tak aby lepiej zrozumieć i zapamiętać omawiane zjawisko. Na zakończenie warsztatów dzieci wykonują eksperyment do domu, taki żeby przypominał im o omawianych zjawiskach.

Pragniemy, żeby dzieci na naszych zajęciach się rozwijały. Aby po naszych warsztatach posiadały nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, które pozwolą im na samodzielne stawianie pytań, wyciąganie wniosków oraz rozwiązywanie problemów. Prowadzone przez nas zajęcia naukowe realizujemy w formie warsztatów, bo uważamy, że to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i dziecięcej ciekawości. Już starożytny myśliciel, Konfucjusz, podkreślał wartość samodzielnego działania, mówiąc, że aby coś zrozumieć trzeba to po prostu zrobić.

Dlatego naszym głównym celem jest pozwolenie dzieciom na aktywne zaangażowanie się w wykonywane doświadczenia. Podczas naszych warsztatów uczestnicy, pod okiem doświadczonych instruktorów, będą indywidualnie lub w parach wykonywać eksperymenty, mieszać, dodawać, sprawdzać i obserwować jak niesamowity i zaskakujący jest świat nauki. Nasza ekipa to ludzie z wieloletnim doświadczeniem, dla których największym sukcesem są uśmiechnięte dzieci. Naszą misją jest popularyzacja nauki przez zabawę i uświadamianie ludziom, że uczymy się całe życie.

Przykładowe tematy zajęć:

1. Reakcje chemiczne

Dowiemy się czym są reakcje chemiczne, jak powstają, czy wszystkie są takie same i co można z nich stworzyć. Poznamy naczynia i narzędzia chemików, połamiemy sobie języki wymawiając nazwy dziwnych substancji, a do pomocy w eksperymentach zaprosimy… słonia!

2. Suchy, nie mokry
Wszyscy wiemy co się stanie gdy wyjmiemy kostkę lodu z zamrażarki, ale… nie tym razem. Poznamy dziś niezwyczajną substancję – lód, ale taki, który się nie topi! Niemożliwe? Pojęcie sublimacji powinno wszystko wyjaśnić. Będą kolby, piana, dym i mnóstwo dobrej zabawy!

3. Ciekły, nie ciepły
Emocje związane z eksperymentowaniem potrafią stworzyć gorącą atmosferę, może się więc ochłodzimy? Poznamy dziś niesamowicie zimną substancję. Sprawdzimy w jaki sposób potrafi zmieniać właściwości różnych przedmiotów, spróbujemy użyć jej do zamrażania, a na koniec połączymy z czymś gorącym! Może się to skończyć wybuchem!

4. Trzy kolory
Świat dookoła nas jest pełen barw, odpowiadają za to różne zjawiska optyczne. My jednak mamy do dyspozycji tylko trzy kolory, czy to mało? Oczywiście, że nie! Okazuje się bowiem, że słoneczny żółty, podniebny niebieski i truskawkowy czerwony to bardzo zdolne kolory i razem potrafią nieźle namieszać. Stworzymy z nich całą paletę barw, czy komuś uda się wyprodukować czarny?

5. Czary mary eksperyment!
Chemia chemią, nauka nauką, ale czasami nawet naukowcy nie dowierzają w to co odkrywają podczas eksperymentów. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, udowodnić, że nauka to nie czary, ale zrobimy to w iście zaczarowany sposób. Będzie trochę magii, ale spokojnie, bez czarodziejskiej różdżki, a na koniec i tak wszystko wyjaśnimy.

6. Siła magnesów
Magnesy na lodówkę zna każdy, przyklejają się do niej bez problemu. Ale czy to ich jedyna umiejętność? Okazuje się, że magnesy potrafią trochę więcej, a my wykorzystamy to do eksperymentów. Spróbujemy z nimi pokonać przeszkody, zbadamy siłę magnesów i zobaczymy niewidzialne pole magnetyczne.

7. Elektryczność statyczna
To właśnie przez zjawisko elektrostatyki nasze włosy czasami niesfornie unoszą się na głowie kiedy zdejmujemy sweter z elektryzującego się włókna. Wszystkiemu winne są ładunki elektryczne – elektrony, z którymi będziemy eksperymentować. Poznamy też ciekawą maszynę, generator napięcia pana Van de Graaffa.

8. Pracownia kosmetyków
Dziś znajdziemy się w laboratorium pełnym kolorów i zapachów czyli w laboratorium kosmetycznym. Poznamy reakcje, które powstają podczas łączenia różnych kosmetycznych składników, stworzymy swój własny, unikalny zapach i spróbujemy go zatrzymać na dłużej.

9. Mokre eksperymenty
Wodę pijemy, podlewamy nią kwiatki i kąpiemy się w niej. Nie ma barwy ani zapachu, ale świetnie nadaje się do eksperymentów! Na zajęciach sprawdzimy kiedy woda robi się ciężka, dowiemy się czym są siły spójności, jak je pokonać i jakie cuda może zdziałać zwykły płyn do naczyń.

10. Fabryka glutków
Giętkie i elastyczne, plastelina, balon, plastikowa torebka – te wszystkie materiały łączy fakt, że składają się z długich łańcuchów cząsteczek, są zatem polimerami. Ale co to tak naprawdę znaczy? Oprócz codziennych zastosowań polimery świetnie nadają się do produkcji… ciągnących glutków i to będzie nasze zadanie. Stworzymy istną glutkową fabrykę!

11. Zjawiska optyczne
Wzrok to zmysł, który doskonale pomaga nam dostrzegać różnorodność otaczającego nas świata. Dlaczego w takim razie z nim nie poeksperymentować? Tym razem zbadamy ciekawe zjawiska optyczne, światło i kolory na pewno nam w tym pomogą, a czasem nawet sprawią, że zrobimy psikusa naszemu własnemu mózgowi!

12. Tylko fizyka
Fizyka opisuje prawa rządzące otaczającym nas światem, ale na co dzień raczej się nad nią nie zastanawiamy. Chcemy jednak zwrócić uwagę na ciekawe, zabawne i niezwykłe zjawiska fizyczne. Przebijemy balon tak, żeby nie pękł i stworzymy masę, która jest jednocześnie ciałem stałym i cieczą, pobawimy się ruchem obrotowym.

13. Dawno temu na Ziemi
Wiele lat temu przechadzały się po ziemi fascynujące stworzenia – dinozaury. Czy na pewno wiemy jak dawno temu to było? I skąd możemy się dowiedzieć jak dinozaury wyglądały? Co jadły? Czy lubiły eksperymenty? Gdzie znaleźć ich skamieniałe szczątki? Postaramy się odpowiedzieć na te trudne pytania.

14. Mieszanina gazów
Jest wszędzie wokół nas, ale go nie widzimy. Niewidoczne, ale bardzo potrzebne – powietrze. Jakie są jego właściwości, jak możemy z nim eksperymentować? Na tych zajęciach dowiemy się czy powietrze naprawdę jest lekkie, a w specjalnej maszynie stworzymy próżnię.

15. Naukowe bańki
Puszczanie baniek mydlanych to niezwykła zabawa znana od dawna, jednak w jaki sposób powstają bańki? Dlaczego są okrągłe? Na te i inne pytania odpowiemy podczas naszych zajęć, a na koniec stworzymy specjalny roztwór, który pozwoli nam poeksperymentować z bańkami.

16. Laboratorium Detektywistyczne
Nawet najdoskonalszy przestępca zostawia po sobie ślady, żeby je zobaczyć i zrozumieć potrzeba czasu i wiedzy. Naukowcy często zajmują się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych, bo nauka ma na to swoje sposoby, dziś poznamy kilka z nich.

Prowadzący

Czary Mary - Eksperymenty

Czary Mary - Eksperymenty

Organizujemy warsztaty naukowe, pokazy, urodziny z eksperymentami oraz stoiska piknikowe. Można nas spotkać w szkołach, przedszkolach, domach kultury, kawiarniach, w salach zabaw oraz podczas wielu różnych eventów organizowanych zarówno przez prywatne i miejskie instytucje, wszędzie tam gdzie znajdzie się stół i krzesła do wykonywania eksperymentów.
W Akademii Pasji prowadzimy comiesięczne warsztaty z Eksperymentów dla grupy 6 - 12 lat.

Zapisz się

Cena zajęć

Koszt zajęć:
65 zł
- jednorazowo

Terminy zajęć

Warsztaty 1 x w miesiącu - III sobota miesiąca
Godz. 10:00 - 11:00, Grupa 6 - 12 lat

Najbliższe terminy: 
15 maja 2021 r.
19 czerwca 2021 r.

 

Strona Akademii Pasji wykorzystuje cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie lub uzyskiwanie do nich dostępu, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Akceptuję